Jsem normální, když jsem (pořád) unavená?

Průzkum s názvem Jsi normální, když jsi (pořád) unavená? proběhl na webu kralovnou.cz v říjnu 2021. Zúčastnilo se ho 221 žen, z nichž 217 je maminkami.

Výsledek? 

Tři čtvrtiny žen se cítí často nebo pořád unavené.

Pouhé 3,6% žen uvedlo, že jsou unavené málokdy.

Dalo by se předpokládat, že tři čtvrtiny žen. které se cítí často nebo pořád unavené, bude potřebovat více odpočinku.

Abychom to ověřily, zeptaly jsme se žen, jestli potřebují víc odpočinku.

Ukázalo se, že víc odpočinku potřebuje celých 84% žen. To je ještě více, než tři čtvrtiny, které jsou často nebo pořád unavené.

Je to známka, že ženy neumí odpočívat? Nebo snad odpočívat nemohou?

Co ženám brání v odpočinku

V průzkumu jsme se ptaly, které překážky ženám nejčastěji brání v odpočinku. Zjistily jsme, že nejčastěji je to trojkombinace děti, práce, domácnost, která se objevila téměř ve všech odpovědích. 

Zdaleka nejvíc žen uvedlo, že jim v odpočinku brání děti (131 žen).

Domácnost brání ženám v odpočinku hned na druhém místě (94 žen)

Na třetím místě ženy uvedly práci (57 žen)

Dále ženy psaly, že jim v odpočinku brání jejich vnitřní nastavení, které uvedlo 41 žen. Psaly, že neumí odpočívat, když vidí tu práci kolem sebe, že neumí vypnout, nebo zmiňovaly vlastní perfekcionismus, který jim odpočinek nedovoluje.

27 žen uvedlo, že si nedokážou na odpočinek udělat čas.

Mají ženy dost spánku?

Zajímalo nás také, jestli mají ženy dost spánku, protože to je jeden z častých důvodů únavy. Odpovědi byly oproti prvním dvěma grafům o něco pozitivnější.

Téměř polovina žen je na tom s spánkem dobře. Na otázku “Máš dost spánku?” odpovědělo téměř 45% žen ano a spíše ano.

Více než 48% žen má spánku nedostatek.

Graf odpovědí Formulářů. Název otázky: Máš dost spánku?. Počet odpovědí: 221 odpovědí.

Co ženy nejvíce unavuje?

Dle našeho průzkumu ženy nejvíc unavují domácí práce, děti a neustálý nápor povinností.

Domácí práce jako zdroj největší únavy uvedlo to 78 respondentek, což je více než třetina všech žen, které se zúčastnily průzkumu.

Každá čtvrtá žena, kterou unavují domácí práce, zvlášť uváděla úklid jako hlavní zdroj únavy. Desetinu žen nejvíc unavuje vaření. O tom, kolik práce spočívá doma na bedrech žen, jsme psaly v článku „Domácí práce jsou úkolem žen?!“.

Téměř stejně žen napsalo, že je nejvíc unavují děti (77 žen). Ženy zmiňovaly hlavně hádky sourozenců, neustálý hluk v domácnosti a nezbytnosti spojené se školní docházkou dětí.

Na třetí místo v pomyslném žebříčku nejvíc unavujících věcí se dostala kategorie, kterou bychom mohly souhrnně nazvat “pořád zápřah”

Je to neustálý nápor povinností, které ženy vnímají jako zdroj stresu a fyzické i mentální zátěže, protože se nacházejí pod neustálým nekonečným náporem povinností. Některé ženy mají navíc v téhle situaci pocit, že je všechno jen na nich. Tento zdroj únavy popsalo přesně 30% žen, které se zúčastnily průzkumu.

Ženy dále uváděly jako zdroj únavy také málo spánku a každodenní ubíjející stereotyp, ve kterém nemají dost času samy na sebe.

Co ženám pomáhá proti únavě

Zajímalo nás, co ženám nejčastěji pomáhá proti únavě.

Téměř tři čtvrtiny žen uvedly spánek. 

Na druhém místě se umístil čerstvý vzduch, který pomáhá 62% žen. 

Na třetím místě se umístilo zdřímnutí přes den, cvičení a koníčky.

Je na obrázku něco, co zatím neděláš, ale mohla bys vyzkoušet? Inspiruj se, třeba získáš nový zdroj energie.

Co ženám pomáhá, aby mohly víc odpočívat?

Na otázku „Co ti pomáhá, abys mohla víc odpočívat?“ ženy nejčastěji odpovídaly, že je to pomoc jiných lidí, ať už je to manžel nebo babička, nebo někdo jiný.  Část žen uváděla také pomoc paní na hlídání nebo na úklid.

Pokud si zatím neříkáš o větší zapojení rodiny do domácích prací, možná se tím připravuješ o cenný zdroj energie. 

Některé ženy také váhají nad možností využít placené pomoci hlídačky nebo paní na úklid. Pokud je to ve tvých finančních možnostech, možná ti brání jen zvyk, nebo obava z neznámého. Pokud nevíš, kde paní na úklid najít, na stránkách hlídačky.cz je i sekce Úklid domácnosti, kde si můžeš vybrat prověřenou paní ze svého okolí. Můžeš se taky podívat na portál domelie.cz, kde si taky můžeš vyhledat prověřené domácí pomocnice.

Jestli nemáš hlídání, podívej se na náš článek s tipy, jak získat hlídání zdarma.

Ženám také při odpočinku pomáhá se sebrat a někam odjet, nebo vyslat muže s dětmi na výlet a zůstat doma samy.

Tak můžou mít pro sebe cenné chvíle klidu. Bez hluku a neustálé pozornosti rodiny.

Odpočiň si když potřebuješ. Nečekej až bude všechno hotovo

Odpočinek není jenom o tom, udělat si víc času na spánek. Někdy potřebujeme víc samoty, jindy zase víc společnosti. Žena, která je pořád obklopená rodinou, si skvěle odpočine o samotě na výletě, nebo jen s kamarádkou.

Zamysli se, jestli by sis mohla taky udělat takové volno pro sebe. Třeba na den, na dva. Nebo aspoň na půl dne? Šlo by to?

Naplánuj si odpočinek

V průzkumu se ukázalo, že jen málo žen používá velice účinný nástroj pro získání více času a prostoru na odpočinek. Tím nástrojem je plánování a organizace času, které jim umožní rozvrhnout si vše tak, aby si čas na odpočinek dokázaly udělat. 

Plánování a organizace času se ve škole neučí a proto je pro některé z nás hodně náročné.

Pokud si chceš umět naplánovat, jak získáš víc času na odpočinek, doporučuju osobní konzultaci na téma, kterému říkám Paní času. Podrobně se při ní věnujeme tématu plánování a celkově schopnosti udělat si každý den čas a prostor pro sebe. Na konzultaci se můžeš objednat emailem na bud@kralovnou.cz.

Když to shrneme: tři čtvrtiny žen jsou pořád nebo často unavené a alarmujících 84% z nás má pocit, že potřebuje víc odpočinku. To zároveň znamená, že pouhých 16% žen dokáže dávat sama sobě to, co potřebují a dostatečně o sebe pečovat. 

Pojď to změnit 🙂 Jestli máš ještě chvíli, podívej se na 3 praktické tipy, jak si můžeš pomoci, pokud jsi taky pořád nebo často unavená. Tady jsou.