Jsem normální, když nemám čas?

V předchozím roce jsme zjistily, že 65% žen nemá dost času. Na spánek, na sebe, na pohyb, na cvičení, na úklid… dosaď si to svoje. Proto jsme se rozhodly téma prozkoumat trochu blíž.

Času dospělých žen jednoznačně vládnou děti

Kdo další rozhoduje o tom, jak budou ženy trávit svůj čas? Tady jsou výsledky našeho průzkumu seřazené podle počtu odpovědí. Zjistily jsme, že dospělým ženám nejčastěji vládnou:

 1. Děti
 2. Práce
 3. Domácnost
 4. Manžel, prarodiče, širší rodina

Vládnou ženy také samy sobě?

V dubnu 2021 jsme se v průzkumu ptaly se žen, jak vycházejí se svým časem. Mají ho dost? Stíhají všechno co potřebují? Co jim nejvíc chybí? Kdy naposledy strávily jeden den podle svých představ? Získaly jsme 112 odpovědí a tady jsou výsledky.

Podívej se, jestli jsou na tom ostatní ženy tak, jako teď Ty.

Jak ženy stíhají běžný provoz?

Dobrá zpráva je, že polovina žen odpověděla ano, stíhám vše, co potřebuji zařídit.

Celých 42% žen ale uvedlo, že běžný provoz nestíhá.

Nejvíc jim v každodenním shonu chybí čas na sebe. Ženy psaly, že mají málo času na pohyb a sport, svoje koníčky, seberozvoj, vzdělávání nebo odpočinek. Na všechny tyto věci už nezbývá čas, ale také energie nebo peníze.

80% žen, které přichází na preventivní prohlídku, si při rozhovoru nevzpomene na žádné své koníčky.

MUDr. Martin Dudek, praktický lékař pro dospělé

Zhruba třetina žen také v průzkumu uvedla, že nemá dost času na úklid domácnosti. Kdyby měly čas navíc, tyto ženy by ho strávily úklidem.

Co ženám brání stíhat všechno, co potřebují?

Na prvních třech místech ženy uváděly jako důvody:

 • děti,
 • práci
 • málo času (z nejrůznějších důvodů, nejčastěji proto, že si ženy neumí zorganizovat čas aby byly spokojené).

Den má jen 24 hodin, ale některé ženy by potřebovaly zhruba dvakrát tolik. Proto není velkým překvapením, když celá třetina žen uvedla, že nemají čas na to, co je pro ně v životě důležité.

Jedna z respondentek to shrnula za všechny: “Za předpokladu, že to důležité v životě je navařit, vyspat se a obléknout se, tak ano. Na to čas mám.”

Na co bys potřebovala víc času?

Podle našeho výzkumu pravděpodobně na to, aby ses věnovala tomu, co Tě baví a taky sobě samé, aby ses trochu protáhla na cvičení a konečně stihla doma pořádně uklidit.

Ptaly jsme se žen, na co by v životě potřebovaly víc času. Nejčastěji by stály o víc času na:

 • koníčky (64% žen)
 • péči o sebe (52% žen)
 • vzdělávání a osobní rozvoj (50% žen)
 • odpočinek (49% žen)
 • sport a cvičení (47% žen)

Aby získaly čas navíc, ženy by ocenily hlídání dětí a větší zapojení manžela nebo partnera.

Nejvíc žen ale psalo, že by potřebovalo pomoc s organizací času. Když si člověk neumí zorganizovat čas, dělá spoustu práce navíc. Hodiny tak protékají mezi prsty a často se stane, že se žena večer ohlédne a má pocit, že za ten den vlastně vůbec nic neudělala. Naopak, že spoustu věcí nestihla.

Kdy jsi naposledy strávila jeden den podle svých představ?

Jestli to bylo alespoň minulý měsíc, jsi na tom lépe než polovina žen, které se zapojily do našeho průzkumu.

Víc než polovina žen totiž uvedla, že jeden den podle svých představ strávila naposledy před několika měsíci, nebo už si to ani nepamatuje.

Znamená to, že víc než polovina žen nežije podle svých představ?

Třetina žen je na tom naopak dobře. Odpověděly, že den podle svých představ naposledy strávily před pár dny, nebo minulý týden.

Tyto ženy si dokážou zorganizovat svůj čas a životní prostor tak, že žijí životy podle svých představ. Když to zvládají ony, je to důkaz, že to jde. Jak na to, abys to měla taky tak?

Kolik žen musí každý den dělat práci, která je nebaví?

Zdá se, že úplně všechny, ale liší se doba, kterou takovou prací musí trávit.

Nejvíc žen (40%) uvedlo, že práci, která je nebaví musí dělat 1-2 hodiny denně.

Hlavním důvodem, proč takovou práci vůbec musí dělat, je podle žen to, že ji v domácnosti neudělá nikdo jiný.

Jde hlavně o nepopulární domácí práce, vaření a úklid, které ženy považují za svoji povinnost. Proto se jim věnují, i když by radši dělaly něco jiného.

Mají ženy svůj život ve svých rukou?

Polovina žen má pocit, že má svůj život ve svých rukou. Tyto ženy v průzkumu také uváděly, že stíhají běžný provoz a značná část z nich si dokáže udělat čas pro sebe a tráví dny podle svých představ.

Je zajímavé, že některé ženy to nedokázaly odhadnout a zvolily odpověď “nevím” (bylo to 12% žen). Podle čeho se rozhodujeme, jestli svůj život máme nebo nemáme ve svých rukou? Předpokládáme, že v naší kultuře to do značné míry to spočívá na našem osobním rozhodnutí. Věříme, že ta možnost je otevřená každé ženě.

Více než třetina žen uvedla, že svůj život nemá ve svých rukou. To je pro nás alarmující číslo. Posláním webu kralovnou.cz je ženám pomáhat, aby se staly vládkyněmi ve svém životním království a to se daří hlavně ženám které své životy samy řídí. Které o sobě rozhodují a nenechají se přehnaně ovlivňovat vším, co se děje kolem nich.

Možná je pro některé ženy těžké překonat předsudky a pocit, že je ovládají vnější okolnosti. Že jsou ve vleku událostí. Mnoho z nás bylo vychováno k přehnané poslušnosti a nechává se ovládat svým okolím, i když jim to nevyhovuje.

Proto si udělej prostor na svoje důležité věci…

…a dost času sama na sebe. Na odpočinek, když ho potřebuješ. Na svůj rozvoj, koníčky a pohyb. Všechny ty věci, které jsou pro třetinu z nás něco jako maličká třešnička na dortu, kterou získají jednou za čas. Z vlastní zkušenosti víme, že to jednou za čas nestačí.

Jestli se cítíš ztracená, napiš si o pomoc na bud@kralovnou.cz a domluv si individuální konzultaci.