3 tipy pro často unavené ženy

84% žen má pocit, že potřebuje víc odpočinku. 

Proto jsme připravily tři tipy, jak si můžeš pomoci, pokud je to i tvůj případ. Pokud jsi taky pořád nebo často unavená.

Máme totiž jen omezené množství energie. Některé ženy jsou hrdinky, které dokážou nějakou dobu fungovat třeba na 300%, ale to je zápřah, který nejde vydržet dlouho.

Takhle nás to naučily naše maminky. Dávaly sebe na poslední místo, jen aby měly doma naklizeno, napečeno a děti jako z cukru. K tomu chodily do práce na plný úvazek. Možná to dobře znáš a sama jsem s tímhle dědictvím bojuješ.

Možná se taky snažíš stíhat úplně všechno:

  • věnovat se dětem
  • mít doma uklizeno
  • vařit zdravá domácí jídla
  • pracovat a přispívat do společného rozpočtu
  • věnovat se svému muži
  • …jenže kolik času ti zbývá na odpočinek?

První tip

Ten první tip je velice jednoduchý a určitě už jsi ho už zaslechla, ale je to přesně taková věc, nad kterou pokýváme hlavou, řekneme si něco jako “to je jasný, to je pravda”, ale tím to pro nás končí, protože my přece máme spoustu práce a povinností.

A o co jde? Dávat aspoň jednou denně sama sebe na první místo. Jenom tohle.

Dávej aspoň jednou denně sama sebe na první místo.

protože tohle za tebe pravděpodobně nikdo neudělá

Neznamená to, že se z tebe má stát sobec, který se přestane starat o rodinu. Neznamená to, že se máš vykašlat na všechny svoje povinnosti a přestat chodit do práce 🙂 Znamená to jenom, že je potřeba, abys občas taky myslela sama na sebe

Pro některé ženy to je jednoduché a samozřejmé. Ale pro jiné to znamená překonat rodové dědictví dlouhé řady žen, které jsou celý život právě na tom úplně posledním místě a naplňují potřeby všech kolem sebe, jenom ty svoje ne.

Jedna moje kamarádka mi nedávno řekla, že si po dni, stráveném v jednom kole uvědomila, že za celý den nezažila nic hezkého. Ani jednu příjemnou drobnost. Cítila se unavená, vyčerpaná a smutná. Když to řekla svému muži, jen pokrčil rameny.

A co z toho plyne? Když nezačneš dávat sama sebe na první místo ty, nikdo jiný to za tebe neudělá.

Druhý tip

Druhý tip zní: průběžně doplňovat energii. Zase to zní trochu jako klišé, ale jak je tedy možné, že 84% žen potřebuje víc odpočinku? Znamená to prakticky, že pravděpodobně jenom 16% žen dokáže svoji energii doplňovat průběžně a dostatečně. 

Mezi které ženy patříš ty? 

Ideální je nedoplňovat energii jen za 5 minut 12, když už padáš únavou, nebo jsi tak psychicky vyčerpaná, že doma na všechny štěkáš jako nerudný policajt.

Ono totiž není žádné hrdinství nechat se úplně vyčerpat a kašlat sama na sebe. Možná si to v sobě některé z nás nesou, protože součástí naší kultury jsou i oslavné příběhy o asketickém odříkání. Samozřejmě je hezké umět ovládat svoje potřeby. Je to součást toho, že jsme lidé a nepodléháme hned všem svým pohnutkám.

V rámci péče o děti a domácnost je ale také velice důležité umět se s láskou starat sama o sebe, protože jinak si „sedíš na kabelu, kterým přitéká tvoje energie a divíš se, proč jsi pořád tak unavená.“

Ideální stav je dokázat doplňovat energii průběžně, aby ses udržovala v harmonii.

Průběžně doplňuj svoji energii

nečekej až na chvíli, kdy budeš omdlévat únavou

Velice se Ti to vyplatí. Můžeme si to jednoduše ukázat na příkladu s autobaterií. Taky nemá neomezeně energie jako Ty. Ale když auto normálně používáš, nikdy se nevybije, protože se za chodu průběžně po troškách dobíjí.

Zatímco když necháš rozsvícená světla a vypnutý motor, nemůže se autobaterie dobíjet. A když potom přijdeš k autu a potřebuješ odjet, máš smůlu. Nehne se z místa, dokud baterii nedobiješ.

My jsme na tom trochu podobně jako ta autobaterie. Když se zvládáme doplňovat za chodu, jsme schopné normálně fungovat.

Ale když přestaneme během každodenního života po troškách doplňovat energii naše baterie se taky vybije. A potom nám bude trvat mnohem déle dát se zase dohromady, než by nám zabral čas, věnovaný průběžnému doplňování energie.

Proto potřebujeme zařadit činnosti doplňující energii do našeho běžného dne. Ne do víkendu, ne do jednorázových akcí. Ne až na dovolenou. Každý den je potřeba udělat něco pro to, aby se naše pomyslná autobaterie o kousek dobila.

Pro mámy na rodičovské je tohle občas náročné. Na druhou stranu to není tak těžké změnit. Stačí, když se pevně rozhodneš vyhradit si čas a prostor pro sebe. Navíc k některým způsobům dobíjení baterek můžeš přibrat děti i manžela.

Třetí tip

Třetí tip zní: doplňuj nejvíc tam, kde nejvíc vydáváš.

Protože existují různé druhy únavy. Samozřejmě jsme všechny na konci dne unavené a potřebujeme se vyspat. Ale na někdy jsme taky unavené z toho, že jsme příliš mezi lidmi a nemám čas pro sebe. A na to nám více než spánek pomůže udělat si chvíli pro sebe a být v klidu a tichu.

Nebo jsme unavené z toho, že máme málo pohybu a pořád jsme někde zalezlé. A na to zase pomáhá vyhecovat se a rozhýbat tělo, což nám vlije novou energii do žil.

Doplňuj nejvíc tam, kde nejvíc vydáváš.

uvědom si, od čeho konkrétně si potřebuješ odpočinout a jakým způsobem

Některé ženy v průzkumu Jsem normální, když jsem (pořád) unavená? psaly, že je hodně unavuje, že je všechno na nich. Že musí všechno přemýšlet, kontrolovat a nastavovat pro celou rodinu. 

Takovým ženám pomůže, když na chvíli vypnu hlavu a nebudou se muset vůbec o nic starat. Ať už tak, že se na víkend seberou a zmizí z domu, nebo vyšlou může s dětmi někam pryč.

Přeju, ať se Ti to podaří častěji, než jednou za rok.